Financovanie

Kým začnete plánovať stavbu domu, vezmite do úvahy, koľko finančných prostriedkov máte vlastných a koľko si budete musieť požičať u niektorej z bánk či stavebných sporiteľní. Možno Vás prekvapí, že dosiahnete  relatívne vysokú sumu. O konečnej výške by ale mala rozhodnúť skôr výška mesačnej splátky. Treba starostlivo zvážiť, koľko ste skutočne schopní splácať, aby Vám zostalo dosť peňazí na všetky ostatné bežné výdavky. Nemalé peniaze bude stáť aj zariadenie domu.

Cena samotnej stavby vyjde v celej republike približne na rovnakú sumu. Dom s úžitkovou plochou 90 m2 možno orientačne postaviť za cenu od €60 tisíc, horná hranica je samozrejme pohyblivá.

Ako veľký bude váš dom?

Najskôr si spíšte nároky jednotlivých členov rodiny a podľa toho sa bude rozhodovať o veľkosti domu. Od toho sa odvinie nielen jeho architektúra, ale hlavne počet miestností. Predstavy môžu výrazne ovplyvniť už spomínané finančné možnosti. Potom bude potrebné hľadať kompromisy. Trebárs budú musieť byť izby menšie alebo ich bude menej. S tým dokáže najlepšie poradiť architekt.

Počet miestností by mal zodpovedať veľkosti rodiny. Štandardným vybavením je obývacia izba, kuchyňa a príslušenstvo. Ďalej by rodičia mali mať spálňu a v ideálnom prípade každé dieťa svoju vlastnú izbu. Ďalšími požiadavkami navyše bývajú napr. pracovňa alebo izba pre hostí.

Je však potrebné si uvedomiť, že každá izba navyše zväčšuje obytnú plochu.  Tým pádom vzrastú aj náklady na výstavbu. To isté platí aj o technických miestnostiach, pivnici či garáži.

Výber pozemku

Výber stavebného pozemku je najdôležitejšie rozhodnutie, ktoré musí budúci stavebník urobiť (ak pozemok už nevlastní), preto je potrebné tomuto kroku venovať náležitú pozornosť. Treba si uvedomiť, že si vyberáme nielen pozemok, ale aj miesto, kde budeme žiť možno celý život.

V prvom rade si musíte ujasniť, aký rodinný dom vlastne chcet na ňom postaviť. Potom nasleduje vytipovanie vhodných lokalít s ohľadom na dochádzku do zamestnania, dochádzku detí do školy, dosah MHD, dostupnosť služieb, obchodov, zdravotníckych zariadení apod..